Desks and Tables
Filtered Search Results
Poltex BSC/Tissue Culture Procedure Organizer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A convenient caddy with handle that holds and organizes items for tissue culture/BSC procedures. It holds paper towels, biohazard wipes, squeeze bottle, microtube racks, petri dishes, scalpels, etc.
Poltex Buffer Bottle Storage Drawer - Stackable, Black
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Unit is made from black acrylic with a black lid to keep light sensitive buffers safe. Each drawer unit has protrusions on the top and pockets on the bottom for a secure fit when stacked. Mix and match as many as you need to organize your buffer bottles.
Poltex 3 Drawer Rolling Cart with Caster Kit
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Three drawer rolling cart with swivel casters with brake and zinc plated handles.
Poltex PCR Hood Organizer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
To organize pipettors, tips and tubes inside PCR hood. Poltex PCR Hood Organizer is used to store items on flat top and underneath the unit.
ESD Caster Set for Treston™ Concept and Cornerstone Tables
Treston™ ESD casters are made of high-quality raw materials that ensure ideal conductivity. Thanks to the materials used, the treads do not leave marks on the surface or the floor.
Lower Shelf for Treston™ Cornerstone Table
Cornerstone lower shelves add storage beneath Treston™ 4-legged Cornerstone tables. Suitable for ESD protected environments and ISO Class 7 cleanrooms.
| Load Bearing Capacity (English) | 66 lb. |
|---|---|
| Warranty | 5 Years |
| Depth (English) | 18.1 in. |
| Color | Light Gray |
| No. of Drawers | None |
| Material | Steel |
| For Use With (Application) | Storage |
| Includes | 1 Shelf |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 30 kg |
| No. of Shelves | 1 |
| Product Type | Table Mounted Shelving |
| For Use With (Equipment) | Treston Cornerstone Table |
| Certifications/Compliance | ESD, ISO Cleanroom Class 7 |
| Finish | Powder Coat |
Treston™ Concept Motor Frame Single Bay Uprights
Treston Concept motor tables are height adjustable with a linear actuator. Switch includes 3 programmable buttons. Add casters and accessories for a complete, ergonomic workstation
| Description | Concept hand crank frame |
|---|---|
| Plug Type | NEMA 1-15 P |
| Height (English) Adjustment With Caster | 31.6 to 47.3 in. |
| For Use With (Application) | Laboratories |
| Includes | Frame, top, 2 slotted uprights, 2 corner brackets, 1 horizontal tube and attachment hardware |
| With Casters | No |
| For Use With (Equipment) | Any Laboratory Equipment |
| Voltage | 120 V |
| Amperage | 0.375 |
| Certifications/Compliance | ISO Class 7 cleanroom |
| Hertz | 60 Hz |
| Finish | Epoxy powder coat |
| Height (English) | 27.6 to 43.3 in. |
| Load Bearing Capacity (English) | 880 lb. |
| Height (Metric) | 700 to 1100 mm |
| Frame Type | C-leg motorized |
| Electrical Requirements | 15 amp outlet |
| Warranty | 5 years for steel, 2 years for motor |
| Depth (English) | 30 in. |
| Foot Type | Glide |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Steel |
| Lift Type | Linear actuator |
| Adjustable (Height) | 27.56 to 43.31 in. |
| Adjustable | Adjustable with motor |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 400 kg |
| Depth (Metric) | 762 mm |
| Back Style | Open |
| Model | Concept |
| Increments | Stepless |
| Height (Metric) Adjustment With Caster | 803 to 1201 mm |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Surface Coating | Epoxy powder coat |
| No. of Shelves | None |
|---|---|
| Product Type | Bench |
| With Casters | No |
| Color | Light Gray |
| No. of Drawers | None |
| Material | Powder-coated Steel |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Treston™ Concept Hand Crank Frame Single Bay Uprights
Treston Concept hand crank tables are height adjustable with a crank handle. Add casters and accessories for a complete, ergonomic workstation
| Description | Concept hand crank frame |
|---|---|
| Height (English) Adjustment With Caster | 30.6 to 44.4 in. |
| For Use With (Application) | Laboratories |
| Includes | Frame, top, 2 slotted uprights, 2 corner brackets, 1 horizontal tube and attachment hardware |
| With Casters | No |
| For Use With (Equipment) | Any Laboratory Equipment |
| Certifications/Compliance | ISO Class 7 cleanroom |
| Finish | Epoxy powder coat |
| Height (English) | 26.6 to 40.4 in. |
| Load Bearing Capacity (English) | 440 lb. |
| Height (Metric) | 675 to 1025 mm |
| Frame Type | C-leg hand crank |
| Warranty | 5 years |
| Depth (English) | 36 in. |
| Foot Type | Glide |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Steel |
| Lift Type | Hand crank |
| Adjustable (Height) | 26.57 to 40.35 in. |
| Adjustable | Adjustable with hand crank |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 200 kg |
| Depth (Metric) | 914 mm |
| Back Style | Open |
| Model | Concept |
| Increments | Stepless |
| Height (Metric) Adjustment With Caster | 777 to 1128 mm |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Surface Coating | Epoxy powder coat |
Advance Tabco™ Premium Series Stainless-Steel Work Tables
Wide, adjustable, and with a turned up edge for wall protection, the Advance Tabco Stainless-Steel Work Table is made for, and can take, heavy use in nearly all environments.
Treston™ Cornerstone Depth Kit
Cornerstone depth kits create 36 in. deep tables from our standard 30 in. deep 4-legged tables. The ESD-compatible Cornerstone table is rated for regular use with weights up to 2000 lb. (evenly loaded).
Treston™ Cornerstone Frame with Two Shelves
Treston Cornerstone tables are height adjustable, heavy-duty 4-leg tables designed to support loads up to 2000 lbs. Add casters and accessories for a fully flexible, ergonomic workstation.
| Description | Concept hand crank frame |
|---|---|
| Height (English) Adjustment With Caster | 31.6 to 44.6 in. |
| For Use With (Application) | Laboratories |
| Includes | Frame, top, 2 slotted uprights, 2 corner brackets, 1 horizontal tube, 2 shelves and attachment hardware |
| No. of Shelves | 2 |
| With Casters | No |
| For Use With (Equipment) | Any Laboratory Equipment |
| Finish | Epoxy powder coat |
| Height (English) | 27.6 to 40.6 in. |
| Load Bearing Capacity (English) | 2000 lb. |
| Height (Metric) | 700 to 1030 mm |
| Frame Type | 4-leg |
| Warranty | 5 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Foot Type | Glide |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Steel |
| Lift Type | Allen key |
| Adjustable (Height) | 27.56 to 40.55 in. |
| Adjustable | Adjustable with allen key |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 907 kg |
| Depth (Metric) | 762 mm |
| Back Style | Open |
| Model | Cornerstone |
| Increments | 1 in. |
| Height (Metric) Adjustment With Caster | 803 to 1133 mm |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Surface Coating | Epoxy powder coat |
Treston™ Concept Manual Frame
Treston Concept manual tables are height adjustable with an allen key. Add casters and uprights with accessories for a complete, ergonomic workstation.
| Description | Concept manual frame |
|---|---|
| Height (English) Adjustment With Caster | 30.4 to 47.3 in. |
| For Use With (Application) | Laboratories |
| Includes | Frame and top |
| With Casters | No |
| For Use With (Equipment) | Any Laboratory Equipment |
| Certifications/Compliance | ISO Class 7 cleanroom |
| Finish | Epoxy powder coat |
| Height (English) | 26.4 to 43.3 in. |
| Load Bearing Capacity (English) | 1100 lb. |
| Height (Metric) | 670 to 100 mm |
| Frame Type | C-leg manual |
| Warranty | 5 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Foot Type | Glide |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Steel |
| Lift Type | Allen key |
| Adjustable (Height) | 26.38 to 43.31 in. |
| Adjustable | Adjustable with allen key |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 500 kg |
| Depth (Metric) | 762 mm |
| Back Style | Open |
| Model | Concept |
| Increments | Stepless |
| Height (Metric) Adjustment With Caster | 772 to 1201 mm |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Surface Coating | Epoxy powder coat |
Treston™ ESD-compatible TED Electric Desks
The Treston™ TED Electric Desk comes with quick, silent, and wide height adjustment allowing for a tailored experience for each individual. This ergonomic sit-stand desk perfectly suits light-duty assembly work, packing applications, R&D, and industrial offices.
| Load Bearing Capacity (English) | 440 lb. |
|---|---|
| Warranty | 2 Years |
| Depth (English) | 31.5 in. |
| Color | Light Gray |
| No. of Drawers | None |
| Material | Steel |
| Adjustable (Height) | 24.8 to 50 in. |
| For Use With (Application) | Static-free Work |
| Includes | Hardware and Control Switch |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 200 kg |
| No. of Shelves | None |
| Product Type | Sit/Stand Desk |
| Voltage | 100/240 V |
| Certifications/Compliance | ESD, CE |
| Hertz | 50/60 Hz |
| Finish | Powder Coat |
Treston™ Concept Hand Crank Frame
Treston Concept hand crank tables are height adjustable with a crank handle. Add casters and accessories for a complete, ergonomic workstation
| Description | Concept hand crank frame |
|---|---|
| Height (English) Adjustment With Caster | 30.6 to 44.4 in. |
| For Use With (Application) | Laboratories |
| Includes | Frame and top |
| With Casters | No |
| For Use With (Equipment) | Any Laboratory Equipment |
| Certifications/Compliance | ISO Class 7 cleanroom |
| Finish | Epoxy powder coat |
| Height (English) | 26.6 to 40.4 in. |
| Load Bearing Capacity (English) | 440 lb. |
| Height (Metric) | 675 to 1025 mm |
| Frame Type | C-leg hand crank |
| Warranty | 5 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Foot Type | Glide |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Steel |
| Lift Type | Hand crank |
| Adjustable (Height) | 26.57 to 40.35 in. |
| Adjustable | Adjustable with hand crank |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 200 kg |
| Depth (Metric) | 762 mm |
| Back Style | Open |
| Model | Concept |
| Increments | Stepless |
| Height (Metric) Adjustment With Caster | 777 to 1128 mm |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Surface Coating | Epoxy powder coat |